Aromatherapie

Aroma Terapi Uzmanı

Aroma Terapi Uzmanı

Temel Seminer – Demans ve zihinsel engelli hastalıklar için terapi 

Yoğun ve stresli olduğumuz zamanlarda, dinlenmek amacıyla, gevşemek ve enerji dolmak önemlidir. Aroma terapi bakımı, kokular ve besleyici yağlarla sağlık bakımının yanı sıra sağlıklı kalmayı da doğal yöntemlerle destekleme imkânı sunar. Tam teşekküllü profesyonel bakımda insan, mevcut tüm fiziksel, zihinsel ve sosyal ihtiyaçları ile, merkezde yer almaktadır. 

Bireysel etki ve özel uygulama alanları ile aroma terapi bakımı uzun yıllardır kendi kendine aktif iyileşmeyi mümkün kılmak, fiziksel veya duygusal rahatsızlıklarda ve hastalıklardaki semptomları hafifletmede, iyileşme süreçlerini olumlu yönde etkilemede, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve cilt ve mukoza zarını iyileştirmede kullanılmaktadır. 

Eğitimin içeriği;
• Şifalı bitki biliminin tarihi. Temel bilgiler; bitkisel yağlar, hidrolatlar, maseratlar ve bunların uygulamaları
• Terimlerin tanımı; Fitoterapi, Aromaterapi ve Aroma bakımı
• Anatomi ve Fizyoloji; Hücre, Deri, Mukoza, Enterik Sinir Sistemi, Koku ve Tat • Eteri yağların insan vücudu / psişe üzerindeki etkisi
• Eteri yağların tarımı, çıkarılması, üretimi ve biyokimyası
• Aroma terapi bakımı uygulamasında yasal dayanaklar ve sağlık esasları 

Amaçlar;
• 3 günlük temel seminerde, katılımcılara %100 doğal eteri yağların, bitkisel yağların, maseratların ve hidrolatların etkili bir şekilde uygulanması ve bunların özel ve/veya profesyonel biçimde hasta bakımında uygun şekilde kullanılması hakkında temel bilgiler verilir. 

Hedef grup;
Sağlık bölümleri, hasta bakımı ve sosyal branşlardan bireyler eğitime başvurabilir. 

Süre
Tam zamanlı olarak 3 gün veya yarı zamanlı olarak 6 gün sürmektedir. Dersler her biri 45’er dakikadan toplamda 24 ders saati şeklindedir. (30 dakikalık mola dahil 09:00- 17:30 arası ya da 30 dakikalık mola dahil 16:00- 20:30 arası) 

Çalışma yöntemleri;
Power Point sunumu, kısa film gösterimi, uygulamalı vaka çalışmaları, pratik alıştırmalar, aroma bakım ürünlerinin üretimi 

Katılımcı kapasitesi;
15 katılımcı 

Yer: Eğitim, Ankara Alman Alzheimer Akademisi Eğitim Enstitümüz’de gerçekleştirilecektir.